Wakacje w Medziugorje 2020

Parafia

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
pw. Najświętszego Serca Jezusa

22-600 Tomaszów Lubelski,
ul. Lwowska 52
tel. 84 664-43-73

REGON: 040065273
NIP: 921-13-77-195

Numer konta Bank PEKAO SA
w Tomaszowie Lubelskim

44 1240 2832 1111 0000 3297 2876

„Muzyka łagodzi obyczaje”
Udział uczniów ze SP nr 3 w  Tomaszowie Lubelskim w międzynarodowym projekcie pt. „Muzyka łagodzi obyczaje” w Stargardzie 


70638239 1189368057922667 8852243577799966720 o„Każde wielkie osiągnięcie zaczyna się decyzją, by spróbować.”- tak mawiał Anthony Robbins. Młodzież ze Szkoły Podstawowej  nr 3 im dr Janusza Petera (lezącej na terenie naszej parafii)  uczestniczyła w niecodziennym, polsko-ukraińskim projekcie, którego hasło brzmiało: „Muzyka łagodzi obyczaje”. Odbył się on w dniach 19.08-25.08.2019 r. w Stargardzie, w województwie zachodniopomorskim.

Organizacji wyjątkowych działań podjęły się parafia pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie, wraz z Fundacją Nasza Kolegiata, przy współpracy parafii greckokatolickiej św. Jozafata Kuncewicza w Stargardzie. Do międzynarodowego projektu zaproszono młodzież ze Szkoły Podstawowej w Łanowcach na Ukrainie oraz formację Dzieci Maryi z Tomaszowa Lubelskiego, którą tworzyło 12 uczniów z klas 6 i 7 (w tym trzy absolwentki klasy 8) pod opieką s. Barbary Kacprzak, Służebniczki NMP NP.

To niezwykłe przedsięwzięcie odbyło się dzięki życzliwości wielu osób i instytucji. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w Warszawie, która czuwała nad całokształtem działań. 

Uczestnicy programu przyjechali do Stargardu 19 sierpnia br. Następnego dnia udali się do Szczecina, aby zwiedzić tamtejszą Bazylikę Archikatedralną, filharmonię, Zamek Książąt Pomorskich oraz Muzeum Techniki. Kolejnego dnia odbyły się zajęcia warsztatowe w studiu nagrań. Młodzież z Ukrainy uczyła się pieśni pt. „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki. Chciano w ten sposób uczcić 200. rocznicę urodzin tego wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, a nade wszystko twórcy polskiej opery narodowej. Natomiast grupa polska uczyła się ukraińskiej piosenki pt.„Czerwona Ruta”, autorstwa Włodymira Iwasiuka. Efektem finalnym było wspólne odśpiewanie obu piosenek i nagranie ich w profesjonalnym studiu nagrań. Tego dnia uczestnicy projektu zostali przyjęci z wizytą u Prezydenta Stargardu Rafała Zająca, po wcześniejszym rewelacyjnym oprowadzeniu przez miejscowego przewodnika po urokliwych miejscach najstarszego miasta na Pomorzu. 

Następnego dnia młodzież udała się na wycieczkę do Międzyzdrojów. Z wielką radością przeszła Aleją Gwiazd, by wsłuchać się w szum Morza Bałtyckiego i poplażować się w jednym z najpiękniejszych polskich kurortów. Wieczorem przy ognisku, na malowniczo położonych zielonych terenach należących do szkoły podstawowej w Strachocinie (w zachodniopomorskim), odbyło się podsumowanie projektu. Na spotkanie przybył Henryk Kołodziej - Konsul Ukrainy, Ewa Sowa – Wiceprezydent Stargardu, Marek Gardygajło – Zastępca Wójta Gminy Stargard oraz przyjaciele, dzięki którym udało się sfinalizować projekt. 

Kolejny dzień przyniósł niezwykłe działania. Przed uczestnikami międzynarodowego programu na kilka godzin swoje podwoje otworzyła Kręgielnia „Rondo”. Radości i zmagań drużynowych nie było końca. Właściciel, oprócz gry w kręgle, zasponsorował młodzieży przepyszną pizzę, a po niej Polka pracując w Niemczech, degustację najlepszych lodów w mieście. Piątek był też dniem ostatnich prób i przygotowań do występów podczas 3. Jarmarku u Królowej Świata, organizowanych przez parafię pw. NMP Królowej Świata  i miasto Stargard, liczącym blisko 70 tys. mieszkańców.

 W sobotnie przedpołudnie młodzież włączyła się w oryginalne obchody odpustu parafialnego, zwanego „Jarmarkiem u Królowej Świata”.  Uczestnicy projektu przedstawili nietuzinkowe programy artystyczne, których zwieńczeniem było wspólne wykonanie pieśni polskiej i ukraińskiej. Idea kolegiackiego jarmarku obejmowała coś dla ducha i coś dla ciała, loterię fantową na rzecz Caritas i parafii, prezentację różnych firm i instytucji, jak również rozmaitych rękodzieł. 

Wieczorem młodzież uczestniczyła we mszy św.  w parafii grecko-katolickiej i niezwykłym przyjęciu, przygotowanym przez  tamtejszych parafian. Następnego dnia, po porannej Eucharystii, uczestnicy spotkania udali się do swoich domów, pełni wrażeń po spektakularnym spotkaniu dwu kultur, ciesząc się (w nawiązaniu do słów wprowadzających do artykułu), że podjęli właściwą decyzję odnośnie udziału  w polsko-ukraińskim projekcie „Muzyka łagodzi obyczaje”. 

Inf. S. Barbara Kacprzak